יום ראשון, 23 בספטמבר 2012

קסם מעשי 1: יוגורט ביתי


 
הסיפור הזה מתחיל בחלב, ליתר הדיוק – בשקית חלב. ליטר אחד של חלב + השקעה לא רבה בכלל – ואתם בעלים גאים של ליטר יוגורט. לגמרי ביתי, בלי חומר משמר, בלי תוספי טעם וצבע . אצלנו בבית כמעט ולא צורכים חלב, אולי קצת עם הקפה של הבוקר. אבל אנחנו ממש אוהבים מוצרי חלב למיניהם, ואני משתדלת להכין כמה שיותר מהם בבית.
כל מה שתצטרכו זה שקית חלב (דווקא שקית ולא קרטון), יוגורט כלשהו (הפעם השתמשתי בביו 3%, אבל זה יכול להיות כל יוגורט שאוהבים, עדיף ללא חתיכות פרי), ממתיק אם רוצים שהיוגורט יצא מתקתק ולא חמצמץ וטרמוס. אם אין לכם טרמוס – לא נורא, שמיכה תעשה את העבודה. אם רוצים יוגורט בטעם ווניל אפשר להוסיף לתערובת כפית תמצית ווניל, רוצים בטעם שוקולד – אפשר להוסיף כפית או שתיים קקאו, רוצים בטעם קינמון... אני בטוחה שהבנתם את הרעיון.
הגדג'ט החביב הזה הופך את החיים לקלים יותר אבל אפשר בהחלט להסתדר בלעדיו. מי שמעוניין להשתדרג, תקראו על מדחום דיגיטלי למזון ואיפה אפשר לקנות אותו ממש בגרושים בדף "סודות גלויים".
מכאן הכל פשוט מאוד: שופכים את החלב לסיר, מתחילים לחמם עד שהחום מגיע ל- 80 - 90 מעלות. להזכירכם 100 מעלות זה טמפרטורת הרתיחה. כלומר, מי שאין לו מדחום יכול לכבות את האש ממש לפני שהחלב מתחיל לרתוח, כשמתחילים לראות בועות קטנטנות שנוצרות על דפנות הסיר. אז מכבים את האש, מוסיפים ממתיק או כל תוספת טעם שרוצים ומשאירים להתקרר עד 40 – 50 מעלות. זאת הטמפרטורה שבה החיידקים הפרוביוטיים מתרבים הכי בכיף. שוב, מי שאין לו מדחום יכול לבצע מבחן אצבע: אם אתם יכולים להכניס אצבע לחלב ולהחזיק אותה שם 5 שניות – החלב הגיע לטמפרטורה הנכונה.
לפי התיאוריה צריך להכניס פנימה 3 כפות יוגורט. אני מכניסה את כל הגביע, שלא יחסר.
מערבבים היטב את החלב עם היוגורט ומעבירים את התערובת לטרמוס. אם אין טרמוס, מכסים את הסיר עם מכסה ועוטפים אותו בשמיכה. אנחנו בעצם מעוניינים לשמר כמה שיותר חום של 40-50 מעלות על מנת ליצור סביבה רומנטית נוחה לבקטריות שאמורות להתרבות ובכך להפוך את החלב עם מעט יוגורט להרבה יוגורט.
היוגורט מוכן אחרי בערך 5-7 שעות. במשך כל הזמן הזה לא נוגעים בו ומשתדלים לא להעביר ממקום למקום. ככל שתשאירו אותו יותר זמן בחוץ, ככה הוא ייצא יותר חמוץ.

אחרי מינימום 5 שעות מעבירים את היוגורט מטרמוס או סיר לכלי איכסון ומכניסים למקרר (לא אוכלים מיד). הוא יהיה חמים ודליל אבל אחרי הקירור הוא יתייצב. אני שומרת את היוגורט המוכן במקרר בכלי זכוכית (הוא יכול להחזיק כשבוע ולרוב נגמר לפני כן) ולוקחת מנות אישיות לעבודה בבייבי צנצנת. בתאבון!

אז מה היה לנו?

מרכיבים:
1 ליטר חלב 3% בשקית                   3 שקיות סטיביה
1 גביע יוגורט 3%
אופן הכנה:
  1. מחממים חלב לטמפרטורה 80-90 מעלות או עד שמתחילות להופיע בועות קטנטנות על דפנות הסיר (כמעט רתיחה).
  2. מוסיפים ממתיק ואם רוצים - תוספות טעם, מערבבים ומשאירים להתקרר לטמפרטורה 40-50 מעלות או עד שאפשר להכניס אצבע לתוך הסיר ולהשאיר אותה בפנים ליותר מכנה שניות.
  3. מוסיפים מינימום 3 כפות יוגורט, מקסימום את כל הגביע, מערבבים היטב ומיד מעבירים לטרמוס או משאירים בסיר מכוסה עטוף בשמיכה. משתדלים לא להזיז.
  4. אחרי 5-7 שעות מעבירים לכלי איכסון ושולחים למקרר. אחרי כשעה אפשר לאכול.

הערות:
  • אני לא ניסיתי אבל באופן תיאורטי אפשר להכין יוגורט מחלב 1%.
  • אפשר להשתמש ביוגורט ביתי על מנת להכין את הנגלה הבאה של יוגורט. פשוט משאירים בצד כשלוש כפות ומשתמשים בפעם הבאה. החיידקים האלה מתרבים כמו שפנים החיידקים ממשיכים להתרבות, אבל אחרי מספר פעמים היוגורט יוצא יותר דליל וכדאי שוב לקנות אחד מוכן.