יום שלישי, 20 בנובמבר 2012

ריבת בצל


גילוי נאות: ריבת בצל היא לא אחת הריבות שאני מכינה בכמויות ושומרת בצנצנות מעוקרות במשך זמן רב. זוהי ריבה שבשביל הכנתה צריכה להיות סיבה מיוחדת, והסיבה הזו לרוב היא פטה כבד עוף (המתכון יפורסם בקרוב). הריבה הזו תשתלב מצוין עם כל סוג בשר, כמובן בתנאי שאתם אוהבים להוסיף לבשר שלכם תוספות או רטבים מתוקים. היא הולכת גם עם חביתה, סלטים וכל מנה אחרת שתרצו להוסיף לה טוויסט מתקתק, או סתם ככה - על פרוסת לחם. אם עדיין לא שכנעתי אותכם, אז קבלו משוואה משכנעת במיוחד: ריבת בצל = בריאות, כי בצל = ירק וירק = בריאות.
כמו שכבר אמרתי פעם, הרבה סיפורי אהבה מתחילים בדמעות. גם סיפור הריבה הזו. כן, ניסיתי להחזיק גפרור בין השיניים– לי זה לא עבד. כמו שאמר מיקו: "בכיתי, בכיתי הרבה".
חוץ מהבצל החתוך נצטרך יין אדום, סוכר חום וחומץ בלסמי שהעדיף לא להצטלם.
משמנים קלות מחבת רחבה ומתחילים לטגן את הבצל שמיד מפריש נוזלים ומוריד מנפחו. מוסיפים יין אדום, סוכר וחומץ בלסמי, מערבבים היטב, מביאים לרתיחה, מנמיכים את האש וממשיכים לבשל על אש נמוכה.
בעיקרון אפשר לעזוב את המחבת לחצי שעה-שעה, רק לא לשכוח לערבב מידי פעם על מנת שכל הבצל יספוג את טעמי ה"סירופ". הבצל ילך ויתרכך ויאבד עוד ועוד מהנפח שלו. במקביל הנוזלים ילכו ויתאדו בהדרגה. כאן צריך לקבל החלטה גורלית: להשאיר קצת נוזלים או לא להשאיר נוזלים בכלל. אני בעד האופציה השנייה, לכן אני ממשיכה לערבב ולבשל עד שלא נשארים במחבת נוזלים בכלל. זה הזמן לכבות את האש, לקרר את הריבה ולהעביר אותה לקופסת אכסון אטומה ואחרי זה למקרר.


מגישים על טוסט כתוספת אליפות עולם לפטה כבד או כמקפיץ רשמי של כל מנה אחרת. בתאבון!
אז מה היה לנו?
מרכיבים:
4 בצלים אדומים גדולים                                        2 כפות שמן לטיגון ראשוני
1 כוס סוכר חום                                                  3 כפות חומץ בלסמי
1 כוס יין אדום


אופן הכנה:
  1. מקלפים בצלים ופורסים לרצועות.
  2. מטגנים בצל במחבת רחבה בשתי כפות שמן במשך 5 דקות.
  3. אחרי כמה ערבובים מוסיפים למחבת יין, סוכר וחומץ בלסמי. מערבבים, מביאים לרתיחה, מנמיכים את האש וממשיכים לבשל על אש נמוכה בין חצי שעה לשעה עד שרוב או כל הנוזלים מתאדים. מערבבים מידי פעם.
  4. מקררים ומעבירים לכלי אכסון אטום. שומרים במקרר.
  5. משתמשים בריבה בתור תוספת לטוסט עם פטה כבד או לכל מנה אחרת, למשל חביתה או סלט.
 
הערות:
  • אתם מוזמנים להיכנס לאתר FoodsDictionary המכיל את המתכון עם ערכים תזונתיים מלאים.
  • אפשר להשתמש בבצל לבן.
  • אפשר להשתמש בסוכר לבן.
  • אפשר להפחית את כמות הסוכר ל- 3-4 כפות – זה עדיין יצא מתוק. בהתאם אפשר להפחית קצת את כמות החומץ הבלסמי.
  • אפשר להשאיר מעט נוזלים (סירופ) בסוף הבישול או לבשל עד אידוי מלא.