יום שבת, 31 בינואר 2015

שקדים בקרמל מתובל

כבר מזמן לא לקחתי חלק באתגר של מנטקה לבלוגרים. חומרי הגלם לאחרונה היו ממש מפתים, אבל איכשהו לא הצלחתי לעמוד בלוח הזמנים. מה שכן, באמת ניסיתי. למשל האקלרים האלה היו אמורים להתפרסם במסגרת האתגר בו חומר הגלם היה תותים. הפעם לכבוד ט"ו בשבט אתגרו אותנו ע"י שקדים.
באופן כללי שקדים יכולים להיות מאוד מאתגרים. תחשבו למשל על מרציפן או עוגיות מקרון. אבל מכיוון שהחיים שלי מאתגרים אותי פעם אחר פעם בלי שום קשר לשקדים, החלטתי להקל על עצמי לפחות בגזרה הזאת והכנתי משהו מאוד פשוט ומ-א-ו-ד טעים – שקדים בקרמל מתובל. כאן אני מרגישה חובה מוסרית להזהיר אותכם: הדבר הזה מסוכן וממכר :)
כל מה שנצטרך זה שקדים לא קלופים ולא מלוחים, מים, סוכר ותבלינים. במחבת רחבה מערבבים מים וסוכר ומביאים לרתיחה. מוסיפים את התבלינים וממשיכים לבשל את התערובת על אש נמוכה-בינונית עד שהסוכר מתחיל להמס, והתערובת מעט מתעבה. זורקים פנימה את השקדים ומערבבים היטב בעזרת כף עץ.
בהתחלה הקרמל לעתיד יהיה די דליל ויבעבע כמו משוגע – ככה זה אמור להיות. ממשיכים לבשל תוך ערבוב עד שהוא מסמיך, הנוזלים מתאדים, ונוצרים גבישי סוכר יבשים שנדבקים לשקדים. לא עוצרים כאן, ממשיכים לערבב. אנחנו אמורים להגיע למצב בו הסוכר נמס לגמרי והופך לקרמל חום, חלק ומבריק שעוטף כל שקד ושקד. התערובת תהיה די דביקה וזה בסדר. מכבים את האש ומעבירים את השקדים המקורמלים לתבנית מרופדת בנייר אפייה. מפרידים אותם בעזרת כף העץ (זה בסדר אם חלק יישארו דבוקים) ומקררים.
אחרי שהשקדים יתקררו, מפרקים את הקואליציות העקשניות. תזהרו, כי קרמל זה כואב, ולא רק כשהוא רותח. כשהוא מתקרר, הוא נהיה חד כמו זכוכית.
זהו, קיבלתם נשנוש מתוק, ארומטי, קראנצ'י ולחלוטין ממכר. את השקדים המקורמלים האלה פשוט אי אפשר להפסיק לאכול. אפשר רק להתנחם בכך שאיפשהו עמוק בתוכם מסתתר לו הכולסטרול הטוב שכולם מדברים עליו :) אז אל תשכחו לנטוע או לחבק איזה עץ. שיהיה ט"ו בשבט שמח ובתאבון!
אז מה היה לנו?

מרכיבים:
300 גרם שקדים (2 כוסות)
200 גרם סוכר (כוס)
1/2 כוס מים
כפית תמצית וניל
כפית תרכיז שקדים (רוזטה)
1/2 כפית קינמון
קמצוץ מלח


אופן הכנה:
  1. במחבת רחבה מערבבים את המים והסוכר ומביאים לרתיחה. מוסיפים את התבלינים וממשיכים לבשל את התערובת על אש נמוכה-בינונית עד שהסוכר מתחיל להמס, והתערובת מעט מתעבה.
  2. זורקים פנימה את השקדים ומערבבים היטב בעזרת כף עץ. ממשיכים לבשל תוך ערבוב עד שהקרמל מסמיך, הנוזלים מתאדים, ונוצרים גבישי סוכר יבשים שנדבקים לשקדים.
  3. ממשיכים לערבב את התערובת עד שהסוכר נמס לגמרי והופך לקרמל חום, חלק, מבריק ודביק שעוטף כל שקד ושקד.
  4. מכבים את האש ומעבירים את השקדים המקורמלים לתבנית מרופדת בנייר אפייה.
  5. מפרידים את השקדים ככל שניתן בעזרת כף עץ ומקררים.
  6. מפרקים בזהירות את השקדים שנשארו דבוקים.
  7. שומרים בכלי אטום.


הערות:
  • אפשר להשתמש בתבלינים שאתם אוהבים.
  • בעיקרון אפשר לעצור אחרי שלב 2 ולקבל שקדים מסוכרים. אבל אם אתם רוצים את השקדים שלכם מקורמלים, תיעזרו בסבלנות ותמשיכו בהתאם להוראות לעיל.
  • לא מומלץ להקטין את כמות הסוכר.